. 10 rad pro čtení – map-orpcernosice

 

10 rad jak naučit číst děti s radostí

Převzato z webu americké celebrity Oprah Winfrey

  • Obklopte děti knihami, časopisy a jiným čtivem, s tématy, která je skutečně zajímají (dinosauři, auta, víly apod.)
  • Staňte se čtenářským vzorem, prostě čtěte. A pokud nemáte čas, čtěte vše kolem sebe, nápisy na budovách, názvy ulic atd. Děti tak rády napodobují vše, co dělají dospělí.
  • Nechte děti číst texty, které jim přinášejí radost. Nápisy na krabici od cereálií, titulky novin, návod k počítačové hře, komentáře videa. Ukažte jim, že čtení nejsou jen knihy. Dovolte jim i časopisy, které vám třeba můžou připadat stupidní. (Jak říká dětský psycholog Václav Mertin: „Pro dítě je každé čtení učením.“)
  • Nechte děti číst nahlas a pomáhejte jim. Třeba tím, že čtete spolu s nimi, že jim předčítáte a necháváte je věty zopakovat. Nechte je zažít, že ne televize, ne rádio, ale jejich předčítání, je zvuk, který ostatní poslouchají.
  • Dávejte dětem knihy stejným způsobem, jako dáváte hračky. Kniha krásně zabalená v atraktivním papíře upoutá pozornost a může u dětí vyvolat pocit, že je to něco vzácného. Umožněte dětem ukládat si obdržené knížky na nějaké pěkné místo, které patří jenom jim. I to je pro děti přitažlivé – věci, které jsou jen jejich.
  • Nechte děti číst vlastním tempem, „netlačte na pilu“. Začínající čtenáři často chtějí číst své oblíbené knihy stále dokola. Dopřejte dětem tento čas, kdy se utvrzují ve spojení slova a významu. Nespěchejte, nenuťte je číst jinou knihu, pokud nechtějí.
  • Čtěte dětem před spaním, i když jsou dost staré na to, aby si četly samy. Knihy, které dětem čtete, nechávejte u jejich postelí (proč si třeba nevyrobit nějakou pěknou krabici na knihy, kterou budete nechávat pod postelí?) Nejlepší bude, když ze čtení před spaním vytvoříte návyk, který dětem vydrží do dospělosti.
  • Prázdiny jsou především odpočinkem od učení. Zároveň však dobře víme, že děti zapomenou mnohé z toho, co se naučily. Nemějte strach, pokud budou o prázdninách číst, udrží se většinou na stejné úrovni, na jaké byly před prázdninami. A nezapomeňte číst s nimi, pak jim bude jasné, že čtení je opravdu velmi užitečná činnost.
  • Děti milují dobrodružství. Takové malé dobrodružství mohou zažít při návštěvě knihkupectví nebo knihovny. Zařiďte jim průkazku a dopřejte jim svobodu ve vybírání, ať už si budou chtít půjčit cokoliv, ať už si knihu jen prolistují. Důležité také je, abyste si i vy vybírali knihy pro sebe.
  • Stále pozitivně motivujte ke čtení. Každé dítě je jiné, potřebuje jinou motivaci. Někoho nadchne zakreslovat si počet přečtených stran do grafu, jiného soutěžit s dospělým, kdo toho víc přečte, jiné děti potřebují viditelnou odměnu – třeba návštěvu bazénu nebo ZOO. Dejte si jen pozor, abyste za čtení neslibovali největšího konkurenta knihy – televizi.