Roste zájem o všeobecné vzdělání
Do prvního kola přijímacího řízení na střední školy letos podalo přihlášku téměř 159 tisíc uchazečů, což představuje meziroční nárůst o 1,3 %. Elektronický způsob podání přihlášky využilo 84 % uchazečů, což je o sedm procentních bodů více než v loňském roce.
Podle dat Cermatu zůstává relativně stabilní zájem o gymnázia, roste počet přihlášek na lycea a nástavbová studia. Mezi nejoblíbenější maturitní obory patří gymnázia, SOŠ – obory Informační technologie, Obchodní akademie, Ekonomika a podnikání a zdravotnické obory. Roste také zájem o obory s výučním listem.
„Jedním z cílů MŠMT je zajistit, aby každý uchazeč měl možnost dostat se na školu a obor odpovídající jeho zájmům a schopnostem. Kapacity škol jsou v současnosti dostatečné, i když mezi regiony mohou existovat určité rozdíly,” uvedl ministr školství Mikuláš Bek.
Celková kapacita středních škol pro letošní přijímací řízení je 164 103 míst, což je o 188 míst více než loni. Toto číslo ale neodráží dynamiku změn – zatímco v některých oborech došlo k výraznému navýšení, jinde kapacity klesly.
Letošní přijímací řízení přináší novinku v podobě oboru Všeobecné lyceum, který se v rámci pokusného ověřování otevírá na 30 školách s celkovou kapacitou 819 míst. Tento obor rozšiřuje možnosti středoškolského vzdělávání pro žáky, kteří hledají alternativu k tradičnímu gymnáziu, ale zároveň preferují všeobecně zaměřené studium.
Lycea obecně zaznamenala největší nárůst kapacit, přibylo 1 354 míst, což představuje nárůst o 19 %. Více míst mají také čtyřletá gymnázia, kde kapacita vzrostla o 980 míst.
Naopak v odborném vzdělávání došlo k mírnému poklesu – střední odborné školy nabízejí o 785 míst méně, u oborů s výučním listem je nabídka nižší o 1 073 míst. U některých škol v tuto chvíli stále probíhá správní řízení o navýšení kapacit, takže se nabídka míst může v dalších kolech ještě změnit.
„Z dat Cermatu vyplývá, že uchazeči stále častěji volí obory kombinující všeobecné a odborné vzdělávání. Výrazně vzrostl zájem o lycea, kam si letos podala přihlášku šestina uchazečů, což je meziročně o 2,7 tisíce více. Roste také poptávka po nástavbovém studiu, kde počet přihlášek meziročně vzrostl o 18 %,“ uvedla ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.
U čtyřletých gymnázií došlo k mírnému poklesu zájmu, alespoň jednu přihlášku podalo 19 % uchazečů. Počet uchazečů o víceletá gymnázia zůstává celkově stabilní, u šestiletých gymnázií byl zaznamenán mírný pokles.
Vedle gymnázií a lyceí se uchazeči nejčastěji hlásí do maturitních oborů odborných škol (SOŠ). Nejvíce přihlášek směřovalo na obchodní akademie, SOŠ s IT obory, ekonomiku a podnikání či zdravotnické obory.
Roste také zájem o učňovské obory, přičemž nejpopulárnější jsou Mechanik, Opravář motorových vozidel, Kadeřník a Kuchař-číšník. Oproti tomu specializované obory, jako Hutník, Umělecký štukatér nebo Kameník zůstávají spíše na okraji zájmu.
Nejvíce uchazečů se hlásí do škol v Praze, v počtu podaných přihlášek následuje Jihomoravský kraj.
Ilustrační obrázek: Pixabay.com