. Festovní jaro zblízka – map-orpcernosice

Festovní jaro zblízka

Přelom května a června patřil ve Vraném mladým uměleckým nadějím. Od pondělí do pátku se zde na vystřídaly desítky hudebníků a divadelníků, účastnící se podnětných workshopů. Večery pak náležely koncertům a představením, na nichž žáci základních uměleckých škol mohli předvést svá vystoupení rodičům a veřejnosti.

Workshopy byly určeny především pro žáky, navštěvující základní umělecké školy v našem regionu. MAP IV ORP Černošice se do projektu zapojil prostřednictvím finanční podpory workshopů zaměřených na saxofon a drama. Další dílny byly připraveny pro žáky, věnující se hře na bicí a tanci.

My jsme se byli, v roli diváků, na saxofonovém workshopu podívat. A že to podívaná byla! První odvážlivci, lépe řečeno odvážlivkyně, si berou své nástroje a jdou s kůží na trh. A zatímco se představují jako Kvintet z Jesenice, dostává se jim obratem od lektora ponaučení, že pokud se necítí být samotnou skladbou, bude lepší používat termín Kvinteto z Jesenice. Na slečnách začíná být znát nervozita, začátek si představovaly jistě lepší.

Jistějším dojmem ale začnou působit hned, jak se ozvou první tóny skladby. A zatímco laikovi přijde, jak vše krásně ladí, kantor je po úvodních tónech zastavuje a začíná spolu s nimi i publikem analyzovat způsob provedení. Velmi přátelsky, s humorem, ale přímo k věci. Dívky naštěstí rychle pochopí, že pokud přistoupí na způsob myšlení, že nejde o kritiku s cílem je shodit, ale o jedinečnou možnost, jak své hraní posunout dál, může jim i těchto pár minut dát víc než hodiny samostatného cvičení.

Postupně se na pódiu vystřídá řada dalších, kteří chtějí využít šanci se aktivně zapojit a získat zpětnou vazbu na své hraní od někoho jiného než kantora na hodině nebo rodičů doma. A že se někdy ta zpětná vazba nedobře poslouchá. „Unavené, ospalé, bez zájmu,“ ozývá se na výzvu lektora z publika. V tomto případě však výjimečně platí „Kdo neuteče, vyhraje“. S každým dalším pokusem výkon interpreta roste, jak si bere připomínky k srdci a snaží se je přetavit do uvolněnějšího, emotivnějšího, radostnějšího projevu. Všichni se učí o hudbě a nástroji přemýšlet novými způsoby, své pocity z hraní i poslechu pojmenovávat a společně hledat cesty, jak výkon vylepšit. Příležitost, která se nenaskytne každý den.

Svůj pohled na Festovní jaro nám poskytla i ředitelka ZUŠ Vrané Pavlína Tomášová, která za nápadem a realizací festivalu stojí.

Představte nám, prosím, akci Festovní jaro.

Festovní jaro je festivalem hudby a umění. Během několik dní se na tematických workshopech vystřídají desítky žáků ze základních uměleckých škol, večery pak patří koncertům a představením, na nichž mladí umělci předvedou to nejlepší, co umí. První ročník v roce 2021 zahrnoval pouze Bicí Fest a kvůli covidovým opatřením jsme ho museli posunout až na začátek školního roku. Další ročníky se již uskutečnily podle plánu v jarním termínu, který je vhodnější i proto, že v papírnách bývá v září již dost chladno a málo světla. Díky tomu také dostal svůj název „Festovní jaro“. K bicím se přidal i Saxofon Fest a Tanec Fest a o rok později Drama Fest. A tím naše aktivity nekončí, na příští rok chystáme Basa Fest.

Jaká byla motivace začít Festovní jaro pořádat?

Nenazvala by to motivací, ale touhou mít v ZUŠ něco svého, co bude pro naše. Je to jedinečná příležitost propojit všechna tři naše pracoviště (Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy, Davle – pozn. red.) i ZUŠky z celého okresu i kraje. Tím, že se kolegům můj nápad líbil a líbí a pomáhají v organizaci, tak to je teď mou motivací. První ročník byly spíše nervy a dřina.

Kdo se festivalu účastní?

Primárně základní umělecké školy z okolí, ale občas také jen tak pocestní muzikanti. Máme tu skvělé kapely, prvotřídní lektory, v rolích diváků pak rodiče a veřejnost.

Workshopy jsou pro spoustu dětí zcela novou zkušeností. Jak na případnou bezprostřední kritiku, navíc před publikem, reagují? ¨

Mnoho dětí se v této roli ocitá poprvé, ale jsou na situaci, kdy hrají před ostatními a během toho musejí zpracovávat připomínky lektorů, připravováni. Vědí, že hráč vstupuje na pódium tzv. odhalen.

Máte v plánu do budoucna festival dále rozšiřovat nebo rozvíjet novým způsobem?

Již nyní víme, že se festival rozšíří o Basa Fest. Kam budeme schopni se rozrůstat dál, záleží na zapůjčení prostor a finančních možnostech. Bez financí to bohužel nejde, protože jak se říká „Zadarmo zpívají jen ptáci“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*